Aşılama

Aşılama (Rahim İçi Sperm İnseminasyonu (IUI))

İntrauterin inseminasyon (IUI), yumurtanın döllenme olasılığını artırmak için seminal sıvıdan (yıkanmış sperm) ayrılan spermlerin yumurtlamadan hemen sonra küçük bir steril kateter ile uterusun yukarısına yerleştirilmesi işlemidir. Bu tedavi, hafif erkek faktörlü kısırlık, açıklanamayan kısırlık ve donör sperminin (TDI) tohumlanması için kullanılır. IUI, yumurtlama indüksiyonu ve yumurtlama artırma döngüleri sırasında enjekte edilebilir doğurganlık ilaçları kullanılarak süperovülasyon ile birlikte kullanılabilir.

IUI için semen örneği, tohumlama prosedürünün sabahı klinik ortamda alınır. “Sperm yıkama” prosedürünü gerçekleştirmek için yaklaşık iki saat gereklidir. Hem erkek partner hem de donör sperm ile sperm yıkama gereklidir. Adet döngüsünün en verimli zamanında uterusa çok sayıda hareketli sperm yerleştirmek, gebe kalma şansını arttırır.

Tüm semen örnekleri IUI tedavileri için uygun değildir. Azaltılmış sperm konsantrasyonuna, azalmış motiliteye veya yüksek oranda antisperm antikorlarının varlığına sahip numuneler, tedaviyi etkili hale getirmek için yeterli sayıda sperm vermeyebilir. Partnerinizin semen örneğinin IUI için uygunluğunu belirlemek için, tedaviye başlamadan önce doktorunuz bir “IUI değerlendirmesi” önerebilir.

Aşılama (IUI prosedürü) nasıl yapılır?

IUI prosedürü oldukça basittir. Doktorunuz, sperm örneğini küçük bir tüpe veya katetere yükler ve bu tüpü rahimağzı açıklıktan(serviks)  rahminize yerleştirir. Bu genellikle ağrılı bir işlem değildir. Günlük aktivitelere dönebilirsiniz.

Ultrason İzlemeli IUI neden gerekli?

Bazı kadınlarda yumurtlama zamanının belirlenmesinde sorun yaşanır. Beklenen yumurtlama zamanı civarında bir dizi ultrason ile yumurtlamalarını takip etmek gerekebilir. Yumurtlamaya hazır olduğunuz belirlendikten sonra, yumurtayı serbest bırakmak için kendinize bir hCG enjeksiyonu (yumurta çatlatma iğnesi) yapacaksınız. Doktorunuz size enjeksiyonu nasıl yapacağınızı öğretecektir. Bir tüp eksik veya tıkalıysa, yumurtlamanın tarafını belirlemek için ultrason kullanılabilir.

IUI’nin başarı oranı nedir?

İstatistikler; IUI ile tedavi edilen kısır çiftlerin, zamanlı ilişki veya intraservikal tohumlama ile karşılaştırıldığında, gebe kalma şanslarını en az iki katına çıkaracağını göstermektedir.

IUI prosedürü yumurtlama indüksiyonu ile birlikte gerçekleştirilir. Bu, klomifen sitrat adı verilen oral bir ilaç kullanılarak veya günlük gonadotropin enjeksiyonları (folikül uyarıcı hormon [FSH]) ile yapılabilir.

IUI prosedürü, ejakülattaki en sağlıklı spermi konsantre ederek ve “yıkanmış” spermi fallop tüpünün bitişiğindeki uterusa yerleştirerek etki eder. Bu, olası servikal faktör problemlerini ve yumurtayı dölleme olasılığı daha düşük olan spermleri ortadan kaldırır.

Aşılama (IUI) ile hamilelik şansını artırmak için Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nagihan Cengaver’den randevu alabilirsiniz.