Genital Estetik

Genital Estetik

Görünümü iyileştirebilecek ve rahatsızlığı azaltabilecek çeşitli estetik genital plastik cerrahi prosedürleri vardır. Bu işlemler arasında labioplasti, klitoral başlık küçültme, labia majoraplasti, monsplasti ve vajinoplasti yer alır.

Bazen bu işlemlere diğer terimlerin yanı sıra kadın genital estetik ameliyatı, vajina gençleştirme, kadın genital gençleştirme ameliyatı, vulvovajinal plastik cerrahi ve vajina daraltma ameliyatı da denir.

Bu prosedürlerin her birini açıklamadan önce anatomiyi bilmek gerekir.

Kadın cinsel organının dış anatomisi

Kadın cinsel organının üst kısmındaki kasık kemiğinin üzerindeki kılların bulunduğu bölgeye mons denir. Dış dudaklara labia majora denir. İç dudaklara labia minör denir. Ortadaki üst kısımda, klitorisi kısmen veya tamamen kaplayan, bazen prepus olarak adlandırılan klitoral başlık bulunur. Klitorisin altında üretral açıklık ve bunun altında vajinal açıklık bulunur.

Şimdi kadınlara hangi estetik genital estetik ameliyatları yapılabildiğine daha yakından bakabiliriz.

Genital Estetik Çeşitleri

Labioplasti (İç ve dış dudakların estetik cerrahisi)

Dış genital yapıyı oluşturan ve labium adı verilen dudaklar, büyük dudakları yani daha kalın ve dolgun kısımları ve daha ince ve daha içeride yer alan küçük dudakları içerir.

Zamanla kişinin özelliklerine veya yaşına bağlı olarak bu bölgede görünümün bozulmasına neden olan sarkmalar meydana gelebilir. Örneğin mayo veya bikini giydiğinizde, sarkma giysinin altında önden bir şişkinlik gibi görünür. Ayrıca cinsel ilişki sırasında zorluk veya ağrıya neden olan girişi kapatabilir.

Basit müdahaleler ile uzayan ya da sarkan genital dudaklar kısaltılarak yeniden şekillendirilebilir. Ayrıca içi boşalmış, gevşemiş dudaklar daha dolgun hale getirilebilir.

Labioplastiden sonra hastalar günlük aktivitelerine kolayca devam edebilirler. Ancak  4 ile 5 hafta sürebilen iyileşme döneminde cinsel ilişkiden kaçınılması tavsiye edilebilir.

Klitoral Kıvrımların Düzeltilmesi (Klitoral Hudoplasti)

Klitoris kadınlarda cinsel haz ve orgazm işlevinde önemli bir organdır. Bazı kadınlarda genellikle iç dudaklarda labium minus denilen fazla doku, klitorise kadar ulaşabilir.

Klitorisin üst kısmındaki aşırı deri tabakaları hem estetik açıdan rahatsız edici olabilmekte hem de cinsel uyarılmayı olumsuz yönde etkileyerek klitoris hoodoplasti operasyonu gerçekleştirilebilmektedir. Ameliyat genellikle labioplasti ameliyatı sırasında yapılır. İç dudaklar kısaltıldıktan sonra klitoral kaportaya herhangi bir müdahale yapılmadığı takdirde o bölgedeki çıkıntılı görünüm çok daha belirgin hale gelir. Bu da hastalarda memnuniyetsizliğe neden olur. Bu nedenle labioplasti sırasında klitoral kozmetik cerrahiye dahil edilmesi önerilir.

Cerrahi Vajinal Sıkılaştırma (Vajinoplasti)

Vajinanın normalden büyük olması cinsel sorunların başında gelmektedir. Vajina ile penis arasındaki uyumsuzluk her iki partner için de orgazm sorunlarına yol açabilir. Vajinoplasti bu uyumsuzluğu ve sorunu düzeltmeyi hedefler.

Bazı kadınlarda yapısal olarak vajina boyutu normalden daha büyük olabilir. Ayrıca normal doğum, doğumdan kaynaklanan yırtık (doğum yırtıkları), doğum sayısının fazla olması, ilk doğum anında epizyotomi kesisinin dikilmemesi veya dikişlerin açılması, iri bebek doğurma, vajinada azalma yaşla birlikte elastikiyet ve gevşemeler meydana gelebilir.

Vajina daraltma sırasında vajinanın arka duvarından uzunlamasına bir parça çıkarılır. Onarımda kas tabakası ve mukoza tabakası ayrı ayrı dikilir.

Vajinoplasti estetiği lokal ya da genel anestezi uygulanarak yapılabilir, günümüzde çoğunlukla lokal anestezi tercih edilir. Vajinoplasti ameliyatı yaklaşık olarak 1 saat sürer.

Diğer genital estetik ameliyatlar örneğin vajinal estetik cerrahi, labioplasti, klitoris estetik cerrahisi vajinoplasti ile birlikte yapılabilmektedir.

Genital Beyazlatma

Genital bölgedeki koyulaşma kadınlar için endişe vericidir. Vajinal beyazlatma için başvuran kadınlar, kendilerine olan güvenlerinin artmasına yardımcı olduğunu belirtiyorlar. Hasta memnuniyeti oldukça yüksek olan estetik bir işlemdir. Vajinadaki renk değişikliklerinin sebebi genellikle hormonal değişiklikler (gebelik, doğum gibi) nedeniyle ortaya çıksa da güneşe maruz kalma, hatalı iç çamaşırı ve hatalı epilasyon uygulamaları nedeniyle de oluşabilir.

Son yıllarda genital bölgedeki koyulaşan cildin rengini kalıcı bir şekilde açmak için CO2 lazer ile beyazlatma yöntemi tercih edilmektedir. Genital beyazlatma ile kalıcı ve tatmin edici sonuçlar elde edilebilmektedir.

Lazerle Vajina Gençleştirme ve Sıkılaştırma

Doğumun neden olduğu yapısal vajinal gevşeklik veya vajinal gevşeklik yaygındır. Bu tür deformiteler hem erkek hem de kadın tarafında cinsel ilişki sırasında zevkin azalmasına veya zevk kaybına neden olabilir. Cerrahi müdahale, fazla dokuların alınmasını ve çevre dokuların daraltılıp gençleştirilmesini sağlar.

Son zamanlarda etkili, kısa ve pratik bir yöntem olan lazer teknolojisi ile vajina daraltma işlemi klinik ortamda anesteziye ihtiyaç duymadan yapılabilmektedir. Lazerle vajina gençleştirme ile sıklaştırma estetiğinde kullanılan teknoloji sürekli gelişmekte ve radyofrekans dalgaları gibi destekleyici teknolojilerden de faydalanılmaktadır.

Dış Genital Sıkılaştırma

Vulva yani dış genital bölge; her iki tarafta dış dudaklar, tepe kısımda klitoris ve alt kısımda anüs arasındaki alanı kapsar.

Genital bölgesinde kırışıklık, sarkma şikayeti olan, daha gergin ve parlak bir cilt yapısı isteyen kişiler bu sorunlardan kurtulmak için ‘dudak germe-vulva germe’ olarak bilinen bir işlem yaptırabilirler.

Dış Dudaklara Dolgu (Labia Majora Enjeksiyonları)

Tüyle kaplı dış dudaklarda yapısal ya da yaşlanmaya bağlı çöküntüler ve kırışıklıklar oluşabilir. Bu gibi sorunların tedavisinde dudaklara daha dolgun bir görünüm vermek için yağ dolgusu enjeksiyonundan faydalanılabilir. Vücudun fazla yağ içeren başka bir bölgesinden ‘liposuction’ yöntemiyle alınan yağın saflaştırılarak özel kanüller ile dış/büyük dudaklara enjekte edilmesi işlemidir. Böylece normalden daha küçük veya kırışık olan büyük dudaklar daha dolgun ve canlı bir görünüme kavuşabilir.

Büyük Dudakların Ameliyatla Küçültülmesi (Labia Majora Estetik Ameliyatı)

Dışta genital bölgede yer alan kıllarla kaplı iri dudaklar büyümüş veya sarkmış bazı estetik problemlere neden olabilir. Bu durumda büyümüş ve sarkmış büyük (dış) dudaklar basit bir cerrahi operasyonla küçültülür ve düzeltilir.

Büyük dudakların küçültülmesi de bir labioplasti çeşididir ve ‘büyük dudak labioplasti’ veya ‘labia majoraplasty’ olarak da adlandırılır.

Mons Pubis Estetik Ameliyatı (Puboplasti-Venüs Estetiği)

Kadınların özellikle doğum sonrası bikini veya dar giysiler giydiklerinde belirgin ve şişkin görünümlü pubis görünümü estetik olmayan görüntülere yol açabilmektedir. Kasık yağı, kilo vermekle çözülemeyen doğuştan bir deformite olarak bilinir. Yani diyet yaparak ya da spor yaparak o bölgedeki belirginlikten kurtulmak çok zordur.

Kasık germe ameliyatı karın germe kesi izi veya alt karın kıvrım izi seviyesinde yapılır ve bu sayede belirgin bir iz bırakmadan sorun giderilir.

Kızlık zarı onarımı

Hastalar tarafından sosyal veya ailevi nedenlerle talep edilen kızlık zarı dikilmesi genel kozmetik cerrahi müdahalelerden biridir. Flep yöntemi ile kalıcı kızlık zarı onarımı yapılır.

Ameliyatsız Genital Kozmetik Uygulamaları

Son yıllarda hızla gelişen lazer teknolojilerinin tıpta kullanılmaya başlamasıyla birlikte estetik lazer cihazları vajinal kozmetik uygulamalarda popüler hale gelmiştir. Vajinal kozmetik operasyonlarda özellikle CO2 Fraksiyonel lazer uygulamaları ile yapılan vajinal gençleştirme işlemleri, vajina daraltma operasyonları, vajina daraltma operasyonları genital operasyonlara karşı tercih edilen önemli alternatifler haline gelmiştir.

Genital estetik uygulamaları hakkında sık sorulan sorular

Ameliyatsız Genital Estetik Uygulamaları Kimlere Yaptırılabilir?

Doğum yapmış olsun ya da olmasın, kuruluk, tekrarlayan bakteri üremesi, genital bölgede pH bozukluğu, vajinal gevşeklik, cinsel ilişki sırasında ağrı veya his kaybı, renk değişikliği veya idrar kaçırma gibi sorunları olan her kadın bu uygulamayı güvenle yaptırabilir.

Genital Estetik İşlem Orgazmı Etkiler mi?

Genital estetik işlemleri kolay ve tatmin edicidir. Kadınların konuya yaklaşımını değiştiren işlemden kısa bir süre sonra hastalar iş ve sosyal aktivitelerine devam edebilirler. Hasta ve doktor arasındaki güvene dayalı iletişim sayesinde işlemler sonrasında tatmin edici sonuçlar alınmaktadır. Gelişmiş ve hızlı medikal teknikler ile hastalar istedikleri sonuçlara kolaylıkla ulaşabilmektedir. Genital estetik işlemler kadınların hayatlarını önemli ölçüde değiştirerek kendilerini daha iyi ve özgüvenli hissetmelerini sağlayabilir. Spor kıyafetleri, tayt, mayo veya bikini gibi dar giysiler giydiklerinde onları daha estetik bir şekilde taşırlar.

Ayrıca genital estetik işlemlerinin olumlu sonuçları arasında ağrısız, zorlanmadan ve daha çok zevk alarak cinsel ilişkiye girilmesi sayılabilir.

Genital estetikler hakkında kişiye özel bilgi almak için Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nagihan Cengaver’den randevu alınmalıdır.