Gebelik Öncesi Danışmanlık

Gebelik öncesi danışmanlık

Günümüzde gebelik öncesi danışmanlık, aile kurmak isteyen çiftler için mevcut bir seçenektir. Gebelik öncesi danışmanlık, anne ve baba adaylarını bebek sahibi olmadan önce sağlıklı ve mutlu bir hamilelik için nasıl plan yapacakları konusunda eğitmeyi amaçlar.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nagihan Cengaver, aile kurmak ve çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere danışmanlık yaparak sağlıklı bir gebelik ve sağlıklı bir çocuk sahip olmalarına yardımcı olur. Sağlıklı bir hamileliği neyin oluşturduğu, optimum sağlığa nasıl ulaşılacağı ve hem anne hem de bebek için olumsuz sağlık etkileri riskinin nasıl azaltılacağı konusunda tavsiyelerde bulunur.

Gebelik öncesi danışmanlıkta neler beklenmelidir?

Gebelik öncesi konsültasyonunuz şu aşamaları içerir:

  • Rahat bir hamilelik sağlamak için sağlıklı bir vücut ağırlığına ulaşmak için planlama
  • Bazı enfeksiyonlar gebe kalmada sorunlara neden olabileceğinden, daha önce kapmış olabileceğiniz herhangi bir bulaşıcı hastalık için tarama ve tedavi
  • Sizi veya bebeği etkileyebilecek aile öyküsü ve risk faktörlerinin gözden geçirilmesi
  • Uygun güncellemelerin yapılabilmesi için bağışıklama geçmişinizin gözden geçirilmesi
  • Hangilerinin bebeğe zarar verebileceğini veya doğuştan sakatlıklara neden olabileceğini kontrol etmek için kullandığınız tüm ilaçlarınızın gözden geçirilmesi.

Konsültasyon sırasında Op. Dr. Nagihan Cengaver, optimum sağlığa kavuşmanıza yardımcı olmak için yaşam tarzı değişiklikleri konusunda önerilerde bulunabilir. Bu, aşağıdaki önerileri içerebilir:

Sigarayı bırakmak: Hamilelik sırasında sigara içmenin doğmamış çocuğa zarar verdiği bilinmektedir.

Kilo vermek veya almak: Hamile kalmadan önce iyi bir vücut kitle indeksinde (VKİ) olmak, hamileliğiniz boyunca fiziksel olarak rahat kalmanıza yardımcı olacaktır.

Diyetinizi değiştirmek: Hamileliğinizden önce sağlıklı beslenme alışkanlıkları oluşturmak, beslenme seviyelerinizin bebeğinize gebeliğin başlangıcından itibaren en iyi avantajı sağlayacak şekilde tasarlanması sağlanır. Cıva oranı yüksek bir diyet fetüsün gelişimini etkileyebilir ve genellikle hamilelik sırasında önerilmez.

Doğum öncesi vitaminleri almak: Hamile kalmadan önce folik asit takviyesi almak vücudunuzdaki seviyeleri artıracaktır. Folik asit, hamilelik sırasında bebeğin beyin gelişimine yardımcı olur.

Hamilelik sırasında zararlı olan ilaçlar değiştirilebilir. Kullandığınız tüm ilaçlar hakkında doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Buna doğal takviyeler de dahil. Bazı ilaçların doğum komplikasyonlarına yol açtığı veya doğmamış çocuğa zarar verebileceği bilinmektedir. Hamilelikten önce ve hamilelik sırasında onaylanmamış herhangi bir ilaç almadan önce doktorunuzun tavsiyelerine uymanız çok önemlidir.

Gebelik öncesi testler

Doktorunuz Op. Dr. Nagihan Cengaver, muayeneniz sırasında fizik muayene yapar. Bunlar:

  • Pelvik muayene (bazen buna pap smear dahildir)
  • Kalp, akciğer ve tiroid kontrolü
  • Kilonuzun ve kan basıncınızın kaydı
  • Laboratuvar testleri

Laboratuvar testleri yaşınıza, sağlığınıza ve aile geçmişinize göre kişiye özel olarak belirlenir. Kan testleri demir eksikliği, yüksek kan şekeri veya tiroid sorunlarının belirlenmesine yardımcı olabilir.

Hipertansiyon veya diyabet gibi sağlık sorunları anne ve çocuk için komplikasyonlara neden olabilir. Ancak bu, hipertansiyonu veya diyabeti olan birinin hamile kalamayacağı anlamına gelmez. Bu sadece doktorunuzun, hamile kalmadan önce durumunuzun kontrol altında olması için ihtiyaç duyabileceğiniz önlemler ve hazırlık tedavisi konusunda size tavsiyede bulunacağı anlamına gelir. Amaç, her zaman sağlıklı olmanızı ve güvenli ve mutlu bir hamilelik geçirmenizi sağlamaktır.

Fiziksel olarak vücudu ve zihni zinde tutan bir yaşam tarzı oluşturmak, hamileliğinizi başlatmanın en iyi yoludur. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nagihan Cengaver’in sunacağı gebelik öncesi danışmanlık uygulamalarından faydalanmak için randevu alınız.