Genital PRP ve Genital Mezoterapi

Genital PRP ve Genital Mezoterapi

Genital PRP nedir?

PRP ( Platelet Rich Plazma); tam kandan tombosit yönünden zengin plazma elde edilmesi temeline dayanır. Trombositler; pıhtılaşma, yara iyileşmesi ve doku yenilenmesinde görev alan kan hücreleridir. Trombositten zengin plazma (PRP), genital estetik ve genital fonksiyonla ilişkili durumları tedavi etmek için kullanılabilir. Genital fonksiyonla ilgili koşullar, zayıf bir pelvik taban nedeniyle erektil disfonksiyon, vajinal atrofi, vajinal kuruluk, cinsel uyarılma sorunları, ağrılı cinsel ilişki (disparoni) ve idrar kaçırmayı (üriner inkontinansı)  içerir. PRP, doku yenilenmesini ve iyileşmesini desteklediği gösterilen kendi kanınızdan üretilen bir yöntemdir. Hastanın kendi kanından üretildiği için minimum alerji ve reaksiyon riski taşır. Yaygın olarak kas-iskelet sistemi yaralanmalarını tedavi etmek için ve daha yakın zamanda cilt ve derinin hemen altındaki dokuları yani dermal dokuları yenilemek için uygulanmaktadır.

Genital PRP nasıl uygulanır?

Op. Dr. Nagihan Cengaver tarafından değerlendirdikten sonra, plazma bileşenini izole etmek için santrifüjde işlenmek üzere az miktarda kan (normal bir kan testindeki kadar) alınır. Daha sonra dış genital organ,  vajina veya pelvik tabanın ilgili bölgelerine PRP enjekte edilir. İşlem yaklaşık  15 -20 dakika arası sürer. Genital PRP enjeksiyonunda anestezi ihtiyacı yoktur, çok ince uçlu iğneler ile işlem uygulanır, veya işlemden 15-20 dakika önce lokal anestezik krem uygulanarak enjeksiyon ağrısız hale getirilir.

Plazmadaki büyüme faktörleri ve trombositler, hücrelerin çoğalmasını ve yeni doku oluşturmasını teşvik ederek iyileşme sürecini hızlandırır ve güçlendirir. PRP, normal kandan çok daha yüksek konsantrasyonda trombosit içerir. Bu, hedef alana daha yüksek konsantrasyonlarda büyüme faktörlerinin salındığı anlamına gelir.

Genital PRP ile neler tedavi edilebilir:

  • Menapoz sonrası oluşan vajinal atrofi veya kuruluk
  • Disparaoni (ağrılı ilişki)
  • Cinsel uyarılma ve haz alma sorunları, cinsel isteksizlik
  • Sık tekrarlayan vajinal ve idrar yolu enfeksiyonları
  • Genital estetik ameliyatların etkinliğini artırmak, cerrahi sonrası yara iyileşmesini hızlandırmak
  • Dış genital organlarda daha genç bir görünüm elde etmek
  • İdrar tutamama
  • Klitoral duyarsızlık
  • Yukarıdaki koşullarla ilişkili libido kaybı
  • Dış genital dudaklarda sarkma, renkte değişiklik

Tedaviden sonra iyileşme sürecine ihtiyaç olmaz, yani normal günlük aktivitelerinize hemen devam edebilirsiniz. Genellikle hafif şişlik ve hassasiyet dışında yan etkisi yoktur.

Tedavilerin sıklığı ve sayısı bireysel ihtiyaçlara bağlı olarak değişiklik gösterir. Genellikle bir ay arayla üç tedaviye ihtiyaç duyulur.

 

Genital Mezoterapi nedir?

Genital mezoterapi -cilt bakımı amacıyla perine ve dış genital bölgelere (vulva, pubis ve klitoris) mikroenjeksiyonlar ile uygulanan vitamin, mineral, aminoasit ve enzim içeren ilaç uygulamalarıdır.

Cilt gevşekliği, kuru cilt, yara izleri, çatlaklar, deformasyon gibi çeşitli sorunların tedavisi için uygulanabilir. Enjeksiyonlar birkaç bileşenin bir kombinasyonundan oluşabilir. İlacın enjekte edilmesiyle, cilt altında aktif kan dolaşımı başlar, böylece hücrelerde yenilenme ile birlikte  cildin yenilenmesi, güzel görünümünü ve elastikiyetini geri kazanma, renk ve dokuyu iyileştirme süreçlerini başlatır,  sadece birkaç prosedürde daha genç ve daha çekici olmanızı sağlar. Genital mezoterapi sırasında cilt tonunu, elastikiyetini ve sıkılığını doğal olarak korumasına yardımcı olacak aktif maddeler, vitaminler, mineraller ve eser elementlerle zenginleştirilir. Mezoterapinin kişinin ihtiyacına göre yılda 1-2 kez tekrarlanması gerekebilir.

Genital mezoterapi nasıl uygulanır?

Lokal kremler ile hafif anestezi uygulanabilir. Kokteyller, ultra küçük çaplı kısa bir iğneye sahip steril bir şırınga kullanılarak 0,5-1,5 mm derinliğe kadar intrakutan olarak enjekte edilir. İşlem sonrası cilde sakinleştirici etkisi olan özel bir krem ​​sürülür. Anestezi ile birlikte prosedür 30-40 dakikadan fazla sürmez ve enjeksiyonların seyri 5-7-14 gün arayla 4 ila 10 seans arasında değişir. Tedavi planı kişiye göre değişiklik gösterir.

Genital PRP ve mezoterapi hasta memnuniyeti yüksek olan estetik uygulamaların başında yer alır. Kişiye özel tedavi planı oluşturmak için Op. Dr. Nagihan Cengaver’den randevu alabilirsiniz.