Vajinal Akıntı ve Tedavisi

Vajinal Akıntı ve Tedavisi

Vajinal akıntı çoğu zaman normaldir ve adet döngünüz sırasında değişir. Yumurtlamadan önce, vücudunuz 30 kat daha fazla mukus üretir. Mukus, döngünüzün bu aşamasında daha sulu ve esnektir.

Normal bir vajinal akıntı, beyaz veya şeffaf, kalın ila ince ve kokusuz olan günde yaklaşık bir çay kaşığı (4 ml) içerir. Bu, vajinal hücrelerin oluşturduğu normal bakteri ve sıvılar tarafından oluşturulur. Akıntı, yumurtlama, adet akışı, cinsel aktivite ve doğum kontrolüne bağlı olarak ayın farklı zamanlarında daha belirgin olabilir.

Vajinal Akıntı Çeşitleri

Beyaz: Döngünüzün başında ve sonunda kalın, beyaz akıntı yaygın ve normaldir. Normal beyaz akıntıya kaşıntı eşlik etmez. Kaşıntı varsa, kalın beyaz akıntı bir mantar enfeksiyonun belirtisi olabilir.

Beyaz ve şeffaf: Bu “verimli” bir mukustur ve yumurtladığınız anlamına gelir.

Beyaz ve sulu: Bu tarz vajinal akıntı, döngünüzün farklı zamanlarında meydana gelir ve egzersizden sonra özellikle daha ağır olabilir.

Sarı veya yeşil: Özellikle süzme peynir gibi kalın veya pütürlüyse veya kötü bir kokusu varsa, bir enfeksiyona işaret edebilir.

Kahverengi: Vücudunuz vajinanızı “temizlediği” için regl döneminden hemen sonra olabilir. Eski kan kahverengi görünür.

Kan lekelenmesi: Bu, döngünün ortasında veya yumurtlama sırasında ortaya çıkabilir. Bazen hamileliğin başlarında, adetinizin normal olarak geleceği zamanda lekelenme veya kahverengimsi bir akıntınız olabilir.

Normal adet kanamanız geldiğinde normal akıntınız yerine lekelenme oluyorsa ve doğum kontrolü kullanmadan cinsel ilişkiye girdiyseniz, hamilelik testi yaptırmanız gerekebilir.

Vajinal akıntı normal mi?

Vajinal akıntı belirtileri aynı zamanda sahip olduğunuz cinsel partnerlerin sayısına ve türüne, ne tür bir doğum kontrolü kullandığınıza (veya kullanmadığınıza) bağlı olabilir. Vajinal akıntınız aşağıdaki belirtilere sahipse, doktora görünmeniz gerekebilir:

 • sarı veya yeşil, topaklı veya kötü kokuya sahip akıntı
 • ağrı
 • kaşıntı
 • rahatsızlık
 • tek başına veya vajinal akıntı ile birlikte döküntü veya yaralar

Kırmızı veya kahverengi

Adet döneminde kırmızı veya kahverengi kanlı akıntı normaldir. Renkler, adetinizin başlangıcındaki kiraz kırmızısından paslı kahverengiye kadar değişebilir. Ancak ay boyunca kırmızı akıntı olursa, enfeksiyon gibi bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. Doğum kontrol yöntemleri veya hormonal değişiklikler nedeniyle bu tarz lekelenmeler yaşanabilir.

Krem ve süt beyazı

Beyazın çeşitli tonlarını içeren vajinal akıntı normal olabilir. Akıntınıza belirli dokular veya kokular eşlik etmedikçe, endişelenmeniz gerekmez. Beyaz akıntı, berrak akıntı ile aynı sebeplerden dolayı meydana gelir. Bu, vajinal dokunuzu sağlıklı tutan ve seks sırasında sürtünmeyi en aza indiren doğal bir akıntıdır. BEYAZ AKINTIYLA BİRLİKTE KAŞINTI ŞİKAYETİ OLUYORSA VEYA SÜT KESİĞİ GİBİ PEYNİRİMSİ BİR KIVAMA SAHİPSE, BU TİP BİR AKINTI NORMAL DEĞİLDİR VE MANTAR ENFEKSİYONUNUN BELİRTİSİ OLABİLİR TEDAVİ GEREKTİRİR.

Sarı ve yeşil

Çok açık sarı akıntı sandığınızdan daha normaldir. Bazen sarı renkli akıntı yeşil bir renge dönüşebilir. Bu durumda diyetinize veya aldığınız takviyelere dikkat etmeniz gerekebilir. Bu renk genellikle bir enfeksiyonun işaretidir, ancak temiz olduğunuzu biliyorsanız (tek seferlik), yediğiniz şey de rengi etkileyebilir. Bazı durumlarda kullanılan yeni vitaminler veya belirli yiyecekler bu renk değişikliğine neden olabilir. KÖTÜ KOKULU SARI VEYA YEŞİL AKINTI NORMAL DEĞİLDİR. BU TİP AKINTI BAKTERİYEL VAJİNOZİS VEYA TRİKOMONAS GÖSTERGESİ OLABİLİR. İKİSİDE CİNSEL YOLLA BULAŞIR VE EŞ İLE BİRLİKTE TEDAVİSİ DÜZENLENMELİDİR.

Koyu pembe

Vajinada pembe akıntı, genellikle döngünün başlangıcının bir işaretidir. Ancak bazı durumlarda bu daha ciddi bir sağlık sorununun işareti olabilir. Bazı kadınlar, cinsel ilişkiden sonra periyodik olarak hafif kanamalar yaşayabilir ve bu da pembe akıntıya neden olabilir. KAHVERENGİ VEYA KANLI AKINTI, İLİŞKİ SONRASI LEKELENME RAHİM VEYA RAHİM AĞZI KANSER BELİRTİSİ OLABİLİR. BU YÜZDEN YILLIK JİNEKOLOJİK MUAYENE VE SMEAR YAPTIRMAK ÖNEMLİDİR.

Berrak beyaz

Beyazımsı da olabilen berrak akıntı genellikle normaldir. Yumurta akı benzeri bir kıvama sahip olabilir. Aynı zamanda, sağlıklı bir vücut kendini yeniden dengelemek için salgılar, çünkü vajina kendi kendini temizleyen bir organdır. Döngünün 14. gününde muhtemelen yumurtluyor ve servikal mukus üretiyor olabilirsiniz.

Diğer akıntı sebepleri

Hamilelik ayrıca hormonlarda bir değişikliğe neden olabilir ve akıntınızı artırabilir. Cinsel uyarılma sırasında vajinanızdaki kan damarları genişler ve sıvı bunların içinden geçerek berrak, sulu akıntının artmasına neden olur. Bu tamamen normal bir süreçtir.

Gri

Beyaz akıntı griye döndüğünde, doktora görünmelisiniz. Bu akıntı kadınlarda çok yaygın bir enfeksiyon olan bakteriyel vajinozun (BV) bir belirtisi olabilir. Doktorunuz Op. Dr. Nagihan Cengaver, muhtemelen antibakteriyel merhemler, fitiller veya oral antibiyotikler yazabilir.

Peki ne zaman doktora görünmelisiniz?

Akıntı renginiz, miktarı veya diğer belirtiler hakkında endişeleriniz varsa, vücudunuz bunu size bildirmekte oldukça iyidir. Doktora gitmeniz gerektiğini belli etmek için idrara çıkma sırasında kaşıntı, ağrı ve yanma gibi oldukça özel ipuçları gönderecektir. En yaygın belirtiler arasında:

 • kaşıntı
 • ağrı
 • idrarda yanma hissi
 • güçlü, kötü bir koku
 • köpüklü doku
 • kalın, süzme peynir dokusu
 • vajinal kanama
 • gri renk
 • periyot dışı kanama

Sağlıklı vajinal akıntı vajinayı temiz tutar, enfeksiyonları önler ve kayganlık sağlar. Vücudunuzun ihtiyaçlarına göre değişir. Örneğin, cinsel ilişki sırasında rahatsızlık ve tahrişi önlemek için akıntı artar ve yumurtlama sırasında spermin yumurtaya giden yolculuğuna yardımcı olmak için kalınlaşır.

Çeşitli renklerde ve miktarlarda vajinal akıntı normaldir ve ancak bunun kişiden kişiye değişiklik gösterebileceğini bilmek önemlidir. Normal akıntılarınızın dışında, her zamankinden farklı akıntılar oluyor ve beraberinde sıra dışı sıkıntılara neden oluyorsa, akıntının takip edilmesi gerekebilir.

Ancak vajinal akıntınız aynı zamanda sağlığınızın da bir yansımasıdır. Enfeksiyon veya hastalık belirtisi olabilecek beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan akıntıya dikkat etmelisiniz. Akıntınızın rengi, kıvamı, miktarı veya kokusu önemli ölçüde değişiyorsa, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nagihan Cengaver’den randevu alabilirsiniz. Aynı şekilde, akıntınıza kaşıntı, kötü koku veya pelvik ağrı eşlik ediyorsa mutlaka tedavi olmanız gerekebilir.