Endometrial Polip

Endometrial Polip

Endometrial polipler vücuttaki küçük büyümelerdir. Küçük mantarlar veya düz yumrular gibi görünebilirler. Rahim polipleri, kadınlarda rahmin iç duvarında büyür. Ayrıca endometrial polipler olarak da adlandırılırlar.

Bir veya birkaç endometrial polipiniz olabilir. Rahim poliplerinin boyutları yalnızca birkaç milimetreden 6 santimetre genişliğe kadar değişebilir. Endometrial poliplerin %95’inden fazlası iyi huyludur, yani kansere dönüşmezler. Rahim polipleri herhangi bir belirtiye neden olmayabilir. Veya şunları yaşayabilirsiniz:

  • düzensiz kanama veya lekelenme
  • ağır yoğun kanama
  • menopoz sonrası kanama
  • bir polip serviksten geldiğinde ve uterustan dışarı çıktığında meydana gelen prolapsus(sarkma)

Endometrial polip teşhis yöntemleri

Küçük endometrial polipler bazen tedavi olmaksızın kaybolabilir. Ancak büyümediğinden emin olmak için düzenli olarak takip altında tutulabilirsiniz. Belirtileriniz varsa, endometrial polipleri çıkarmak için tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Düzensiz kanamanız veya başka semptomlarınız varsa pelvik ultrasonu da yapılabilir. Bazen ultrason tek başına endometrial polip tanısı koymak için yeterli olmaz.

Bu durumda histeroskopi denilen bir yöntemle rahmin içine bakmak için küçük bir kamera kullanılabilir. Poliplerin teşhisine yardımcı olur.

Endometrial polip tedavisi yöntemleri

Polipektomi: Bu, polipi çıkarmak için uygulanan bir prosedürdür. Bir klinikte veya hastanede yapılabilir. Lokal veya genel (tam) anestezi uygulanarak yapılabilir.

Histerektomi: Bu ameliyat ile rahmin tamamı alınabilir. Vajina yoluyla bir vajinal histerektomi yapılabilir. İşlem genel anestezi uygulanarak yapılır.

Endometrial polipinizin çıkarılması için hazırlık, genel bir sağlık kontrolü ile başlar. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nagihan Cengaver’e sağlık problemleriniz hakkında ayrıntılı bilgi vermelisiniz. Aldığınız ilaçlar ve takviyeler hakkında da doktorunuza bilgi vermelisiniz. Bazı ilaçlar kanı inceltir. Doktorunuz, işleminizden önce bunları geçici olarak bırakmanızı isteyebilir.

İşlemden önce bazı kan testlerine ihtiyacınız olabilir. Bu, doktorunuzun ameliyat için yeterince sağlıklı olup olmadığınızı kontrol etmesine yardımcı olur. Ameliyattan önce yapılan takip ultrasonu gibi daha fazla görüntüleme testine ihtiyacınız olabilir.

Sigara içiyorsanız, işleminizden önce sigarayı bırakmanız gerekir. Her türden tütün kullanımı, tedavi sırasında ve sonrasında sorun yaşama riskinizi artırır.

Adet görüyorsanız, doktorunuza son adet tarihinizi bildirin. Endometrial polip çıkarma prosedürü genellikle adet kanaması durduktan ve yumurtlamaya başlamadan önce planlanır. Bu, adetinizden yaklaşık 1 ila 10 gün sonrasına denk gelmektedir.

Doktorunuz antibiyotik ve ağrı kesici reçete edebilir. İşlemden önce ve sonra antibiyotik alınabilir. Bu enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur.

Ameliyattan önce dikkat edilmesi gerekenler

Genel anestezi uygulanacak ise, ameliyattan 8saat öncesine kadar hiçbir şey yiyip içilmemesi çok önemlidir. Doktorunuzun onay verdiği ilaçlar varsa çok az miktarda su içerek almaya dikkat etmelisiniz.

İşlemden önce bağırsaklarınızı boşaltmaya çalışın. Bu, her türlü karın muayenesini ve prosedürünü daha rahat hale getirir.

Genel anestezi altındaysanız, ameliyattan önceki günlerde veya aynı gün anestezi uzmanı ile konsültasyon yapabilirsiniz.

Endometrial polip ameliyat nasıl yapılır?

Endometrial polip çıkarma işleminiz sırasında ve sonrasında ne bekleyeceğiniz, tedavinin türüne bağlıdır. Ameliyat lokal veya genel anestezi altında uygulanır.

Ameliyat genel anestezi ile yapılırsa, anestezi uzmanı size damardan veya solunan bir ilaç verebilir. Bu uykuya dalmanızı sağlar. Lokal anestezi uygulanıyorsa, bir veya daha fazla enjeksiyon yapılabilir. Bu, bölgeyi birkaç dakika sonra uyuşturarak hissiz hale getirir. Stresi azaltmak ve rahatlamaya yardımcı olmak için sakinleştirici de verilebilir. Ardından cerrahi işlemler ile poliplerin çıkarılması sağlanır.

Histerektominiz veya daha komplike bir polipektomi varsa, genel anesteziden uyanıldığında odaya alınırsınız. Bir gün hastanede kalmanız gerekebilir.

Lokal anestezi ile yapılan polipektomiden sonra aynı gün evinize gidebilirsiniz. Polip çıkarma prosedüründen ardından alınan polip, test edilmesi için laboratuvara gönderilir. Bu, iyi huylu veya kanserli olup olmadığını belirlemeye yardımcı olacaktır.

İyileşme süreci nasıldır?

İşlemden sonra biraz rahatsızlık ve hassasiyet olabilir. Doktorunuz bu adet dönemi benzeri ağrıyı dindirmek için size ağrı kesici ilaç verecektir. Bunun yanı sıra sıcak kompres uygulayarak da ağrıyı kontrol altına alabilirsiniz.

Rahim polipinin alınmasından hemen sonra hafif kanamanız olabilir. Sıvının rengi açık pembe ila kahverengi olabilir. Adet döngünüz polipektomiden sonra normale dönecektir. Histerektomi ile tüm rahmi çıkarıldığı için adet dönemleri sona erer.

Operasyondan sonra en az iki hafta tampon kullanmayın. Ağır kaldırmaktan ve yorucu egzersizlerden kaçının. Bunun yanı sıra tamamen iyileşme sağlanmadan cinsel ilişkiye girilmemesi tavsiye edilir. Bu, polipektomiden sonra iki hafta veya daha uzun sürebilir. Histerektomi sonrası iyileşme süresi dört ila altı hafta sürebilir.

İyileşme süresi hastalar arasında farklılık gösterir. İşe ve diğer faaliyetlere geri dönmek için uygun zaman hakkında doktorunuzdan bilgi almalısınız. Operasyondan yaklaşık bir hafta sonra takip randevusu için doktorunuzu ziyaret etmelisiniz. Başarılı bir ameliyat, polipin tamamen çıkarılmasını, semptomlarda iyileşmeyi içerir.

Endometrial polipinin alınması normalde semptomları iyileştirir. Ancak, işleminizden sonra biraz kanamanız veya ağrınız olabilir.

Endometrial polip çıkarma prosedüründen kaynaklanan komplikasyonlar enfeksiyon içerir. Bunun bir işareti, bölgeden gelen bir ağrı veya kokudur. Herhangi bir enfeksiyon belirtisi varsa hemen doktorunuzu aramalısınız.

Hamile kalmaya çalışıyorsanız, endometrrial polipleri çıkarmak hamile kalmanıza yardımcı olabilir.

Erken teşhis ve tedavi için Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nagihan Cengaver’den randevu alabilirsiniz.